1985 DEVRESİ SOSYAL VE DAYANIŞMA DERNEĞİNE  HOŞ GELDİNİZ

HAVA ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ
15 Mayıs son yolculuğunu gökyüzünde yapan Hava Şehitlerinin anma günü.

Hava şehitlerinin anılması için tören düzenlenmesine 27 Ocak 1926 yılında başlandı. Anma faaliyeti, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından 16 Şubat 1925'te kurulan ve günümüzde Türk Hava Kurumu adını taşıyan Türk Tayyare Cemiyeti'nin kuruluş yönergesinin 36’ncı maddesinde yer alan hususlara dayanarak yerine getirilmekteydi.

İlk hava şehitlerimiz, Muavenet-i Milliye adlı uçakları ile Kahire-İstanbul uçuşunu yaparken 14 Şubat 1914'de Suriye'de Taberiye gölü civarında düşerek şehit olan Pilot Yzb. Fethi Bey ve gözetleyicisi Kd.Ütğm. Sadık Bey’dir. Bu şehitlerimizin anısına İstanbul Fatih-Saraçhane semtinde 1914 yılında bir anıt yapılmasına başlanmış ve anıt 1916 yılında bitirilerek törenle açılmıştır. Bu açılış töreni aynı zamanda ilk anma töreni olmuştur.

Türk Hava Kurumu, 1935 yılında Hava Şehitleri anma gününün 15 Mayıs olmasına karar vermiş ve o yıldan bu yana her yılın 15 Mayısında hava şehitlerimiz anılmaktadır. Bu vesileyle başta devre arkadaşımız Yalçın Yakakayı olmak üzere, tüm hava şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz.
  
67 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın